Парламентаризм у публічному управлінні

Другий модуль курсу для новопризначених державних службовців Апарату Верховної Ради України стосується питаня парламентаризму в публічному управлінні. 

 

Під час цього модулю учасники дізнаються про організаційно-правові засади публічного управління та ознайомляться з двома важливими процесами в роботі державних службовців: аналізом політики і стратегічним плануванням. 

 

В ході першого уроку буде розкрита роль професійної державної служби в процесі розвитку інституту парламентаризму в Україні, та презентовані стандарти відбору і підвищення кваліфікації персоналу парламентської служби в розвинених країнах світу. 

 

Учасники курсу розширять свої знання з організації політичної діяльності в парламенті, зокрема дізнаються більше про  функції державних службовців при роботі з парламентською коаліцією та опозицією.

Однією з характеристик парламентаризму в країнах розвиненої демократії є саме якісна державна служба, яка базується на засадах професійності та постійного розвитку кадрів.

Як в Україні, так і в європейських країнах докладають значних зусиль для якісного відбору та підвищення кваліфікації державних службовців, які працюють в парламенті. 

 

Вивчаючи цей урок, учасники дізнаються, якими документами визначено стандарти функціонування парламентів та державної служби, а також які підходи використовуються в процесі відбору на парламентську державну службу.

 

Другий урок курсу, стосується теми аналізу політики. В ньому увага буде зосереджена на функції аналізу в процесі вироблення державних рішень. Учасники дізнаються як аналіз вигід та витрат дозволяє ухвалювати найбільш ефективні рішення та яким чином проводити оцінку рішень, засновуючись на принципах раціональності. 

 

Цей Урок також більше розкриває роль політики, як концентрованого відображення не лише економічних, але й інших потреб соціальних спільностей, класів, соціальних верств. Це дозволяє побачити як інтереси різних груп впливають на процес ухвалення рішень, і можуть зробити реалізацію проєктів складнішою чи взагалі неможливою.

 

Учасники дізнаються, що аналіз державної політики – це  процес і процедури вироблення рекомендацій органам влади про найкращі серед можливих варіантів дій, які розв’язують суспільні проблеми. Про оцінювання, моніторинг результатів і наслідків цих дій.

 

Причиною використання аналізу політики, є необхідність забезпечити ефективне витрачання коштів платників податків, оскільки процес аналізу вигід та витрат дає можливість оцінити запропоновані альтернативи рішень та обрати серед них ту, що найбільше націлена на результат, враховує інтереси різних зацікавлених сторін і має переваги не лише на тактичному, а й на стратегічному рівнях.

 

Після проходження цього уроку, будуть сформовані навички аналізу проблеми та отримана інформація про основні аналітичні документи, які готуються для ухвалення рішень в політиці. 

 

Учасники дізнаються, чим відрізняються зелені та білі книги в аналізі політики, яким чином використовувати ці аналітичні документи і як їх необхідно правильно готувати та презентувати. 

 

Третій урок курсу присвячений темі стратегічного планування в роботі парламентської державної служби. 

 

Стратегічне планування дозволяє підвищити прогнозованість державної політики, зробити її більш раціональною та ефективною. 

Перевага стратегічного планування полягає, в можливості визначити ключові проблеми, які виникнуть перед ор­ганізацією, що дає змогу адекватно реагувати на них через оптимальне розміщення елементів управління.

Стратегічне планування допомагає визначити головні проблеми, які стоять перед тим чи іншим органами управління, на шляху до вирішення поставленої мети. 

Під час уроку учасники дізнаються, як інструменти дозволяють перевірити рішення на адекватність в умовах, коли обставини можуть змінюватись. Зокрема, через використання інструментів SWOT та PESTLE аналізів в процесі державного управління. 

 

Під час уроку, будуть розкриті необхідні етапи стратегічного планування, такі як формування бачення, визначення місії організації, підготовка стратегічних цілей та планів з їх реалізації. Це дасть змогу учасникам навчитись планувати діяльність інституції.

 

Загалом за результатами проходження цього модулю, в учасників будуть сформовані знання про парламентаризм в Україні та отримане розуміння організації процесів стратегічного планування та аналізу політики на державній службі.

 

Отримані знання можна буде перевірити виконуючи тестові завдання, які знаходяться в кінці модулю.