Оцінка ефективності застосування законодавства

Четвертий модуль курсу має назву «Оцінка ефективності застосування законодавства» і присвячений надзвичайно важливому комплексу інструментів та заходів парламентського контролю, якою є оцінка ефективності застосування законодавства.

Ефективність законодавства є одним із визначальних показників спроможності держави здійснювати вплив на суспільні відносини правовими методами. Саме ефективність законодавства дає змогу встановити, якою мірою реалізується закладений у законодавчих актах потенціал і наскільки він відповідає актуальним потребам людини, суспільства й держави.

Наукове забезпечення законотворчого процесу повинно супроводжуватись системним переглядом вже існуючих та прийняттям нових правових норм, які б відповідали реаліям сьогодення, сприяли подоланню негативних суспільних явищ, супроводжувались створенням ефективного механізму правового регулювання.

Тому, із поступовим зміцненням ролі уряду в законотворчій діяльності, парламенти демократичних країни змогли зосередитися на здійсненні моніторингу та оцінюванні ефективності застосування вже чинного законодавства.

Наразі вони здобули інструментарій для реалістичнішого оцінювання відповідності акту законодавства суспільним потребам та можливості з’ясовувати, наскільки застосування закону відповідає первісному задуму. Негативні результати оцінки ефективності застосування законодавства тягнуть за собою, залежно від ступеня виявленої проблеми, відповідні політичні рішення — від внесення змін до закону до відставки уряду.

В Україні є всі передумови для запровадження оцінки ефективності застосування законодавства на рівні офіційної процедури, що передбачає комплекс заходів, реалізовуваних спільно Верховною Радою України та органами виконавчої влади. Саме Верховна Рада України має відігравати головну роль в оцінюванні відповідності результатів тривалого застосування тих чи інших законів очікуванням законодавця, і для виконання цієї ролі парламенту потрібне належне нормативне, організаційне та методологічне підкріплення.

Для розуміння в деталях процесів ініціювання, підготовки, здійснення та оформлення результатів оцінки ефективності застосування законодавства пропонуємо розпочати проходження даного модуля.

Виходячи з наведеного четвертий модуль включає такі уроки:

·        Планування оцінки ефективності застосування законодавства;

·       Здійснення (проведення) оцінки ефективності застосування законодавства;

·       Оформлення рішень за результатами оцінки, моніторинг виконання та самооцінка.

 

В кінці модулю Вам буде запропоновано пройти тестове завдання, яке дозволить оцінити рівень засвоєння матеріалу.