Форми парламентського контролю (нагляду)

Якщо у попередньому модулі ми ознайомилися із тими хто здійснює чи задіяний у реалізації парламентського контролю, то третій модуль курсу присвячений для Вашого ознайомлення з основними формами та інструментами здійснення парламентського контролю.

Науково обґрунтованих правил, які б визначали конструктивність чи шкідливість інструментів здійснення парламентського нагляду не існує. Кожна країна та парламент мають власні традиції та практику здійснення нагляду. Тим не менше, депутати повинні усвідомлювати, що заходи зі здійснення парламентського нагляду покликані покращити систему державного урядування.

Невід’ємною частиною будь якого парламенту демократичної держави є процедура інтерпеляції, тобто специфічній формі контролю, які дозволяє народним обранцям надавати запитання представникам уряду. В Україні це реалізовано через так звану «годину запитань до Уряду» і депутатські запити.

Година запитань до уряду є загальнопоширеною парламентською практикою публічного заслуховування та критики Прем’єр-міністра та інших членів уряду. Парламенти зарубіжних країн дають по декілька годин двічі на тиждень і більше; до зали парламенту запрошується весь склад Кабінету Міністрів, незважаючи на наперед поставлені питання по конкретним темам.

У модулі досить значну увагу приділено організації та особливостям проведення парламентських слухань у Верховній Раді України, що проводяться з метою вивчення питань, що становлять суспільний інтерес та потребують законодавчого врегулювання. Аналогічно прискіпливо модуль розкриває особливості організації слухань у комітетах Верховної Ради України.

Наостанок вам пропонується ознайомитися із таким інструментом контролю, як запити і звернення народних депутатів. Це специфічна форма контролю, з якою Ви, буть то працівник Апарату Верховної Ради України, помічник народного депутата України чи сам народний обранець, обов’язково стикатиметесь у роботі. Модуль допоможе засвоїти відмінності між запитами та зверненнями, розкриє поради щодо підготовки запитів та звернень у відповідності до рекомендацій Європейської комісії. 

Виходячи з наведеного третій модуль включає такі уроки:

·        «Година запитань до Уряду»;

·        Парламентські та комітетські слухання;

·       Запити та звернення народних депутатів.

 

В кінці модулю Вам буде запропоновано пройти тестове завдання, яке дозволить оцінити рівень засвоєння матеріалу.